Gaffarkaradogan.com

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa FİKİR UÇUŞMALARI
FİKİR UÇUŞMALARI

Ölümsüzlük Özlemi

e-Posta Yazdır PDF

ÖLÜMSÜZLÜK ÖZLEMİ

 

           ‘Kim ölümsüz olmak istemez ki?’ sorusunun cevabı HERKES değildir. Ölümsüz olmayı hiç düşündünüz mü? İnsanlık tarihi boyunca ölümsüzlüğü arayanlar olmuştur. Ölümsüzlüğü milattan önceki dönemde yaşayan bir pazarcının aradığı duyulmamıştır, ancak bu pazarcının ölümsüzlüğü aramadığı veya istemediği anlamına gelmez. Pazarcının bu özlemini dile getirmemiş olma ihtimali düşük olsa da yok değildir. Ama kendini mumyalayan Mısır Firavunlarının ölümsüzlüğü aradığı gün gibi ortadadır. Peki Mısırlı Firavun veya diğer kara parçalarında yaşamış olan firavun eşdeğeri erk sahibi insanlar ne zaman ölümsüzlük arayışına girmişlerdir?

            İki temel sorumuz vardı; birincisi ‘Ölümsüzlüğü kim arar?’ İkincisi ‘İnsan ölümsüzlüğü ne zaman arar? Birinci sorunun cevabı; yaşamda varolma mücadelesini kazanmış olan kişi ölümsüzlük arayışına girebilir. İkinci sorunun cevabı ise; yaşamda varolma mücadelesini kazanmış olan kişi ölümü kendine yakın hissettiği zaman bu arayışa başlayabilir.

Son Güncelleme: Pazar, 06 Mart 2011 10:52 Devamını oku...
 

Zor Zannat Empati

e-Posta Yazdır PDF

ZOR ZANAAT EMPATİ

 

Empati nedir?

Ne olduğunu sokaktan geçen birine sorulduğunda kaçının cevap vereceğini merak ediyorum, ben bu kelimeyi ilk olarak lise yıllarında duyduğumu anımsıyorum, tıp fakültesine girdiğim için istemeden de olsa biraz daha aşinalığım arttı. Hani sokakta karşılaştığım okuma yazma bilen herkesten hakkını verecek bir cevap vermesini beklemiyorum zaten. Üniversite kampüslerin de bile sorulduğunda cevap olarak ‘kendini karşısında bulunan kişinin yerine koymak’ diye bir cevap alırız çoğunlukla. Bu cevap çok soğuk, duygudan yoksun ve yetersizin ötesindedir aslında.

Son Güncelleme: Cumartesi, 05 Mart 2011 16:27 Devamını oku...
 

Etik ve Ahlak

e-Posta Yazdır PDF

 

Etik ve Ahlak

 

Ahlak dersi vermek haddim değildir…

Etik olmak isterim…

Günlük yaşamda ahlak ve etik çoğu zaman eş anlamlıymış gibi kullanılsa da aslında birbirinden farklı kavramlardır. Bu yazıda bu kavramların arasındaki farklara değinmeye çalışacağım. Etik ve ahlakın tek ortak noktasına vurgu yaparak işe başlayalım: iki kavram da ‘Doğru’ ve ‘Yanlış’ çatışması sonucunda ortaya çıkmışlardır.

Son Güncelleme: Cumartesi, 05 Mart 2011 16:34 Devamını oku...
 Ziyaretçi Sayacı

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün50
mod_vvisit_counterDün161
mod_vvisit_counterBu Hafta668
mod_vvisit_counterBu Ay2822
mod_vvisit_countertümü281420